agnieszka
weseli
furja

info

Ur. 1975. Zam. w Warszawie, od zawsze. Czasem jako Furja.

Jeśli muszę coś o sobie powiedzieć, jestem historyczką seksualności, ostatnio coraz bardziej skłaniającą się w kierunku antropologii (prowadziłam pionierskie badania nt. przymusowej prostytucji i zjawiska homoseksualizmu w KL Auschwitz, a także nt. prostytucji, wychowania seksualnego, obecności lesbijek i osób transpłciowych/transgenderowych w społeczeństwie i kulturze Polski; przemian w modelach i normach seksualności w XIX wieku i dwudziestoleciu międzywojennym).

Zawodowo: tłumaczka i redaktorka, wyrabiam też strony internetowe i grafikę.

Moja trzecia identyfikacja (nadal zakładamy, że mam to jakoś uporządkować - dla siebie tego nie robię i nie rozdzielam sfer życia) to artaktywistka feministyczna i queerowa (m.in. Porozumienie Lesbijek (LBT), organizujące stołeczną Manifę Porozumienie Kobiet 8 Marca, warszawskie Ladyfesty, festiwal queerotyczny FAQ!, Dni Cipki, Kamikadze Baby, Lewicowa Sieć Feministyczna Rozgwiazda, QFBA Żelbeton). 

Od 2011 roku więcej uwagi poświęcam działaniom na rzecz rozwoju świadomej seksualności i zdrowia seksualnego. Współpracowałam z Fundacją Promocji Zdrowia Seksualnego jako edukatorka seksualna. Uczę się w Podyplomowym Studium Pomocy Psychologicznej w Dziedzinie Seksuologii przy Instytucie Psychologii UAM, w ramach studiów międzywydziałowych zdobywam dyplom z psychologii na UW. Ukończyłam pierwszy w Polsce Sexual Attitude Reassessement and Restructuring Training (Trening Ponownej Oceny i Restrukturyzacji Postaw wobec Seksualności). Współtworzyłam e-magazyn MoreLove.eu, poświęcony świadomej seksualności i wolności w relacjach. Prowadzę warsztaty i wykłady.

Współzakładałam i kolektywnie współtworzyłam warszawską centrę UFA, w ramach Inicjatywy POMADA współorganizowałam festiwal niezależnej kultury queerowej, należę do kolektywu redakcyjnego sabatnika boginiczno-feministycznego "Trzy Kolory". W ostatnich latach wyhamowałam intensywną działalność kolektywną, żeby zrealizować indywidualne projekty - patrz niżej.

Byłam członkinią pierwszego i jak dotąd jedynego w Polsce queerowego kabaretu Barbie Girls, uczestniczyłam w projekcie teatralnym "Orlando". Realizuję kabaretowy projekt obrazoburczy Hole in the Trinity - wraz z Izą Filipiak i Lilly-Marie Lamar.

Niekiedy robię realizacje interaktywne i instalacje, a także pisuję scenariusze komiksów.

W tej chwili skupiam się na sfinalizowaniu kilku własnych projektów: a, Hiacynta i Róża, inne_istorie oraz Sprawy Sadowskiej (interdyscyplinarne badania nad postacią Zofii Sadowskiej (1887-1960), lekarki, działaczki społecznej i na rzecz praw kobiet, która jako lesbijka stała się bohaterką medialnego skandalu w latach 20. - pracuję nad książką).

Jestem weganką. Staram się żyć świadomie, pożytecznie, płynnie i niepoważnie; z trzema kotami, ostatnio także z psem. Uprawiam permakulturowy ogród pod Warszawą.
hiacynta i róża
sprawy sadowskiej
a